Anlam

Ferhat Ünlükal
2 min readMay 22, 2023

Felsefi olarak anlam konusu, kendime en çok sorduğum sorudur ve 5Why kuralını özellikle çalıştırım. İş modeli kurulumunda da, büyük bir projede de neden sorusunun derinine inmek isterim.

Anlamak, understand kökünden gelir. Onun altında ayakta kalmaktır.

İşte hayatı ve yazmayı sorguladığımızda cevaplarımız değişir. Neden yazarız bazen para, bazen ego, bazen takdir, bazen de hepsi.

Yaptıklarımız hareketlerin nedeni nedir? Düşündüklerimizi neden düşürünüz? Neden varız? İşte bu soruların cevabını bulabiliyorsanız amacınızı bulmuşsunuz demektir. En az belli bir zaman diliminde. İkigai’yi bulmak gibidir. İnsanları motive etmek için, liderlerde insanlara ikigai’leri buldurmak için neden sorularını açık sormalıdırlar.

İnsanları anlam arayışında, akış haline getirebildiğinde, artık girişimcilik yolculuğu için yeni bir kapı açılır.

Bu soruları sormak her zaman kolay değildir. Bazen bu konulara hiç girmemek konfor alanlarını genişletebilir.

Cevabı tam olarak bilmek mümkün değil. Tam bir öğrenme ve farkındalık süreci.

İnsan daha fazla kendisinin farkında oluyor.

Bu durum mutluluk getirir mi belli değil ama farkındalık artması için bir yoldur. Hayat görüşü ve inançlar yolu çizer.

Hepimiz öleceğiz diyerek, kör bir anlamsız süreç olarakta değerlendirmek mümkündür. İşte bu entropi yasasıdır.

Hücre ve atomlardan oluşuyoruz ve entropi bizi de bitirecek.

İnsanların anlamsız varlıklar olduğunu reddeder. Anlam, insanı odak noktası haline dönüştürdüğümüzde, sağ ve sol beyni yerli yerine oturtma sanatıdır.

İnsanın bu anlam arayışı, hiç olmadığı kadar konfor ve güvenlik alanında olmasından kaynaklanıyor. Yetersiz beslenmeden değil, obeziteden ölüyoruz. O nedenle insan anlam arayışına çıkıyor.

Bilgelik, açık fikirli olmanın bir sonucu. Sonsuz bilginin içerisinde, kısıtlı zamanda, neyin önemli neyin önemsiz olduğunu belirlemek ve farkındalığı geliştirmek.

Elinizde doğru bir harita ve pusula yoksa, kaybolmanız içten bile değildir. Kararlı ve doğru yöne hareket etmek derin farkındalık ve bilgelik gerektirir. Bilgeliğe ulaşmak için koşmak bir amaçtır.

Yazmanın amacı, yolcusundur. Zamanın ve mekanın şahidisindir.

Anlam krizi yaşayan insan, anksiyete, depresyon, öğrenilmiş çaresizlik, yolunu kaybetmek ve buradan kurtulmak için motivasyona sahip olmayandır.

İnsanlar artık bu dünyada çok daha umutsuz. Midenizin boşluğundan çok kalbinizin boşluğu insanoğlunu yakıyor.

İşte anlam bilgelik yolunda bu kadar hayati.

--

--

Ferhat Ünlükal

Fintek sektöründe deneyime sahip bir liderdir. İş dünyasında girişimcilik ve değer yaratma üzerine, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır​.