Anlamak

Ferhat Ünlükal
2 min readMar 13, 2022

--

İngilizcesi understand olarak geçen, anlamak, onun altında ayakta durmak anlamına geliyor.

Anlamak biraz maruz kalmak ile o duygu ile kalmayı da içeriyor. Bugünün koşuşturmaca dünyasında gündemimiz çok hızlı değişiyor ve değişen dünyada sürekli yeni şeylere bakan ve odak kaybı yaşayan bir insanoğlu ile karşı karşıyayız. Bu noktada yeni güzeldir inancı ile yenilik budalalığı yeni dönemin büyük sorunlarından.

Yenilik budalalığına kapılanlar ise, karşıtlarını eski kafalı olarak adlandırarak, kendini psikolojik olarak rahatlatıyor.

Bu aradaki fark bir konuyu derin almaktan, bir konuya altında ayakta durmak yani anlamaktan gelir.

Anlaşılmayan birçok konu ile uğraşabilirsiniz. Niceliksel olarak kendinizi meşgul ve yenilikçi gösterebilirsiniz. Ancak paradoks o yeniliğin yapılabilmesi, niteliksel olarak içerisinde yanmak, maruz kalmak ve anlamaktan geçer.

Çağımızın paradoksudur. Yenilikçi gibi gözükmek ile yenilikçi olabilmek arasındaki fark anlamaktan geçer. O da onun altında ayakta kalmak demektir. Fikirlerini savunacak şekilde ayakta kalmaktır. Ayakta kalınmaması için sürekli olarak yıpratılan bir ortamda yaşayabilmektir.

İşte bu psikoloji içerisinde anlamak, ihtiyar etmek, sabır etmek, maruz kalmak, farklılıkları anlamaktan gelir.

Mış gibi yapılanlar ile derinine inerek anlamak arasındaki farkları doğru tespit ettiğinizde, yolunuz daha da netleşir.

Hırslar, zaman hırsızları yaratırlar. Zamanınızı bu hırslara harcamak yerine, durun, maruz kalın, altında ayakta kalın ve derinleşin.

Bugünün yönetim bilimlerindeki en büyük safsata her şeyi yapabiliyor olmaktır. Hiçbirmiz süpermen değiliz. Sadece kendini bilmek, farkındalığı olmak ve anlamak ile ilgili bir durumdur.

--

--