Değişen Rekabet Öncesi Aksiyon Alma

Ferhat Ünlükal
2 min readSep 26, 2023

Bulut endüstrisinin lideri AWS daha küçük rakiplerinin kullandıkları taktikleri kullanmak zorunda kalıyor. AI Girişimi Anthropic’e 4 Milyar dolara kadar yatırım yapma kararı, Microsoft Azure ve Google Cloud’tan iş kapma yarışı olarak algılababilir. Yapay Zeka bulut endüstrisini de bozuyor. Bu bozulma belirtileri öncesinde, muhtemelen konfor alanları firmaları zorlamıyorlardı. Ancak şimdi bulut endüstrisi yapay zeka ile daha da bozuluyor.

Microsoft ve Google bu anlaşmaları daha önceden düşünmüş ve hareket geçmişti. AWS için geç bir aksiyon olmasına rağmen, riskleri görmesi ve hareket etmesi açısından önemli bir aksiyon.

Yapay Zeka’nın bütün oyun planını değiştirmesi, OpenAI’nin ChatGPT’sinin başarısı özellikle OpenAI Microsoft ile olan ilişkileri göz önüne alındığında, AWS’ye büyük bir ders oldu.

Yapay Zeka çiplerinde hakim oyuncu Nvidia, Yapay zeka bulut hizmetleri için bulut firmalarıyla rekabet etmeye başlıyor. Geçmişte AWS, OpenAI — Azure ortaklığına benzeyen Cohere ve Anthropic gibi yapay zeka firmalarına yatırım yapma şansı bulmuştu. Ancak yatırım yapılacak zamanların doğru şekilde ayarlanması, riskleri ve fırsatları görmek açısından kıymetlidir. Google Cloud, Runway’e yatırım yaptı.

Değişen rekabet karşısında, oyunu okumak ve yeni işbirliklerini şekillendirmek kritiktir.

Yapay zekanın bulut endüstrisini bozduğu noktada, AWS, Microsoft, Google rekabet öncesindeki aksiyonlarını almaya devam ediyor.

Rekabet öncesindeki alacağınız hızlı aksiyonlar, geleceğe daha sağlam bakmanızı sağlayacaktır.

Bunu yavaşlayan işler nedeniyle yapıyor olabilirsiniz bu bile bir göstergedir. Rekabet içerisindeki yavaşlama, artış hızının daha düşük olması bile bir sinyaldir. Özellikle dijital dünyada büyüklükler sizi aldatmasın.

Yapay zeka, bulut endüstrisinde bilgi devriminde ölçekleme üssel olduğu için, büyüklükler çok yanıltıcı hale dönüşür ve rekabet bir anda tersine dönebilir. Değişen rekabet ortamına karşı yeni aksiyon planları hazırlamak durumundasınız.

Yapay zeka endüstrisi süprizler ile karşımıza çıkacak. Belki de ölüm vadileri getirecek.

Ancak değişimi okumak tüm liderlerin görevi. Değişim karşısında aksiyon alma liderlerin cesareti, risk alma kabiliyetleri ile alakalı.

--

--

Ferhat Ünlükal

Fintek sektöründe deneyime sahip bir liderdir. İş dünyasında girişimcilik ve değer yaratma üzerine, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır​.