Dijital Fırtına

Ferhat Ünlükal
2 min readJan 14

--

İnsanoğlu son 20 yıldır dijital bir fırtınanın içerisinden geçiyor. Bunun son 10 yılında bu fırtına giderek hızlandı. Ancak fırtınanın dinmeyeceği aksine daha hızlanacağı görülüyor.

İnsanoğlu’da bu dijital fırtınanın içerisinde hayatta kalmaya çalışıyor. Kuşaklar arasındaki farklar ve alışkanlıklar, yetkinlikler giderek açılıyor.

20 yıl öncesinde mezun olanlar ve o dönemin yetenek setine göre en iyi eğitilenler, yeni dijital dünyada kör cahil geziniyorlar. Birbirlerini anlamayan ve zihniyetleri birbirinden çok farklı insan toplulukları.

Fiziki ve online dünya arasında sınırın ortadan kalktığı, sınırların silikleştiği bir yaşam. Fijital bir dünya.

Eskiden segmente etmek ile uğraşan pazarlamacılar ile bugün verinin en ince detayına kadar hiper kişiselleşmiş, algoritamaların, insanı kendinden daha iyi tanıdığı bir dünya.

Bu dijital dünya içerisinde, kendini ortaya koymaya ve egosu, gücü ile bu dünyayı yönetmeye takip insan ile, makinelerin, insanların tüm hayatları boyunca yapacakları karmaşık hesaplamaları, milisaniyelere indirerek, artık veri üzerine hareket eden ve bunun üzerine para makineleri oluşturulmuş bir medeniyet.

Taş devrindeki insanlara, silahla, atom bombası ile saldırmak ne ise, bugünün insanına da yapay zeka, analitik ile saldırmak aynı şey.

Yapay Zeka, kuantum bilgisayarlar artık insanı savunmasız bırakıyor. Hem de bunun farkına bile varamayacak kadar savunmasız ve çıplak.

Tarihteki büyük medeniyetler hepsi kendi kibir ve egoları ile ortadan kalktılar. Yüce yaradan milyonlarca yıl boyunca insanı test etti. İnsanı affetti ve tekrar şans verdi ancak insanın cuzi iradesi, kulli iradenin önüne geçmesi için ona hırslar, öfke, nefret, haset verdi. Sonunda da kendi sınavını verdi insan.

Egosisteme karşı ekosistem kazandı ama kısa dönemlerde egosistemlerin büyüdüğü görüldü.

Egosistemler o dünyaları ortadan kaldırdı. Buzul çağları yaşattı. Nuh’un gemisi ile canlılar kurtulup, yine yeni dünyalarını yarattılar. Ekosistem tekrar kuruldu ve insanoğlu bundan 12000 yıl sonra bile, kendi egosuna, hırslarına yenik düşerek, kendisini gösterdi. Dünyanın iki büyük problemini yine insanoğlu yarattı. İklim değişikliği ve gelir adaletsizliği.

İnsanoğlu bu sınavı daha binlerce belki de milyonlarca yıl daha yaşayacak. Medeniyetler bu şekilde yeniden kurulup, insanoğlu egosu tarafından yıkılacak. Büyük kıyametler bu şekilde gelecek.

İnsan kendi egosu ile kendi küçük kıyametini kendisi yaratıyor. Toplamında ve tarihsel olarak büyüttükleri ile kendi sonunu hazırlıyor.

Dijital fırtına çağında, insan insan ile karşı karşıya geliyor ve insan kendini anlayacak ve insan kendini kaybedecek.

--

--