Etkili liderlik için odağını tespit et

Ferhat Ünlükal
3 min readJan 7

--

Etkili liderlik, bilgelik gerektirir. Uzun dönemli önemli şeyler ile yüksek sıklıktaki önemsiz şeyleri filtreleme yeteneği, liderin etkinliğini arttırır.

Liderlerin sınırlı sayıda zamanı ve enerjisi vardır. Hep Tarkan’ın sosyal medyadaki halini düşünür ve onun tüm gün boyunca hayranlarına cevap verdiği durumda, daha iyi bir müzik adamı nasıl olamayacağını anlamaya çalışırım.

Hayat bir seçim olduğu için, bunlar arasındaki önceliklendirmeleriniz sizi başarıya ulaştırır.

İlk aşamada şirketlerde istenen en zor ve imkansız görevlerden birisi, dikkatin nereye odaklanacağı ve önceliklerin nereye verileceğidir.

Görev odaklı ve ders odaklı olarak aferim almış öğrenciler, bunu bir görev ve başarıya ulaşmak olarak görürler ve sürekli ödev yapmaya, çalışkan öğrenci olup, başarılı olduklarının söylenmesine odaklanırlar.

Halbuki iş hayatında, ödevlerin toplamları, bir iş modelini ve gelir modelini oluşturmaz. Eğitim hayatında ödevlerin toplamı, okul başarısı anlamına gelse de, iş hayatı bu şekilde işlemez. Bugünün en büyük şirket sorunlarından birisi de buradan gelir.

İnsanlar sezgizel olarak ve kısa heyecan vericileri ile zaman harcamayı severler. Bunların bir çoğu kısa vadeli dikkat dağıtıcılardan başka bir şey değildir.

Etkili ve verimli liderler, sinyali, gürültüden ayıracak bilgeliğe sahip olmalıdır. Fırsatları ve işleri, yapılacak görevler zincirinden ayırabildiğiniz sürece, başarılı işletmeler kurabilir ve işletebilirsiniz.

Sinyaller ve gelen fırsatlar, başarılı olmanızı etkileyecek büyük şeylerdir ve uzun vadeli olarak gelir. Bunun üzerinde çalşmanız, ihtiyar etmeniz gerekir. Kısa vadeli hevesler üzerinde çok yoğun çalışabilirsiniz ancak kısa vadeli hevesler olur, geçer ve giderler.

Hiyerarşik yapılardaki genel olarak kompanzasyon sistemleri, kısa zamanda yüksek meblağlar vaad ettiği için, bugünün paradigmasında bu liderleri kısa vadeli insani hevesleri peşinde koşması konusunda motive ediyor ve bu da geleceğin ortadan kalkmasına sebep oluyor. Gençleri besleyemediği için de, paradigmanın ömrü çok uzun devam edemiyor.

Gelecek bu anlamda gençlerin. Bu nedenle onların cesaret ile konularını ele almaları ve liderlerinde tarihi sorumluluklarını yerine getirmeleri bu anlamda kıymetlidir.

Liderler birçok gürültü ile de karşılaşırlar. Kısa vadeli olarak bunlar ile uğraşmak onların da hoşuna gidebilir. Mikro yönetmek isteyebilirler. Kişisel olarak tatmin verir ve egoyu kuvvetlendirir.

Kısa vadeli yaratılan gürültü ile uzun vadeli başarınız arasında ilişki yoktur.

Olumlu şeyler için bile enerji harcamak hatadır. Gerçekten önemli olan şeyler, ortaya çıkması zaman alacak daha uzun trendlerdir.

Müşterilerinizin elde tutulması, ortam döngüleri, yönetim sistemi, yaşam döngülerinin oluşturulması uzun solukludur ve hayatidir. Bunlara önem verilmesi, popüler kültür gürültüsünde çok daha azdır.

Etkili bir lider, yüksek frekanslı gürültüyü görmezden gelmenin bir yolunu bulmalıdır. Esasında evren gürültülü bir yerdir.

Hızlı kazanım karşısından çok heyecanlanmamalı, gösterişli krizlerde daha çok batmamalısınız.

Bir filtrenizin olması, sizi bu gürültüden kurtarır. Tabii ki filtreniz önyargılarınız, konformist yaklaşımınız, konfor alanınızdan çıkmamak üzerine de kurulmuş olabilir. Bu sefer filtreniz sürekli kısa işleri de ayıklıyor olabilir.

Bu filtreler araçlardaki süspansiyon gibidir. Yolun içerisindeki tümsekleri hissetmemenizi sağlar. Süspansiyonlar yüksek frekanslı gürültüyü filtreler ve daha büyük değişimleri hissedersiniz. Bunlar alçak geçiren filtre denir.

Sürekli bilgi bombardımanı, genel olarak konuyu anlamanızı zorlaştırıyor. Bu nedenle daha olayları yukarıdan bakıp, değerlendirebilecek bir yapı ihtiyacınız olur.

Kaos dalgaların birbirileri arasındaki geçişi ile oluşur. Liderlerin günlük bazda deneyimleri şeylerin çoğu yüksek frekanslı gürültüdür.

Gerçekten önemli olan şeyler yavaş, zor, uzun vadeli odaklanma ve özveri gerektiren şeylerdir. Uzun vadede ortaya çıkan trendlerdir. Bu noktada inovasyon budalalığı, FOMO efekt yaratabilir.

Kaotik gündemlerinizden kurtulun. Gürültüleri azaltın. Uzun vadeli işlere odaklanın.

--

--