Hata Yapma ve Hatalardan öğrenme

Ferhat Ünlükal
3 min readAug 17, 2022

--

İnsanın içerisindeki ego, limbik sistemin de etkisi ile savaş ve kaç tepkileri üretir. Bunun üzerine bir de psikolojik güven oluşmazsa, suçlama kültürü ve işaret etme artar.

Bunun temel nedeni algı yönetimi yaparak, ezilenler, becerileri bu konuda yeterli olmayanlar ve önyargılar ile bir kişi ve grup ile ilgili karar verilmesidir.

Algı yönetimi insanın çıkarına daha uygun ise, böyle önyargılar ile yargılananlar varsa, ibre güçlü tarafta olmayı gösterir. Bu da güç zehirlenmesini daha da tetikler. Önyargılar belli ortamlar ile birleşirse, güç zehirlenmesini doğurur.

Suçlama kültürü ve işaret etme, bunun bir uzantısıdır. İşin psikolojisi yukarıda yönetilmediğinde, çatışma ortamı tüm yapı içerisinde yayılır.

Sorun bunu söyleyenler değil, sorun buna yol açanlardır. Bunu da bir suçlama olarak ele almayın lütfen.

Hatanın kabul edilmesi gerçekten zordur. İlk problemlerdeki konu inkardır. Kabul etme safhasına geldiğinde, problemlere çözüm üretilir. Bu noktadaki konu korku olduğu için pirenin deve olması, karşıtının yaptıklarının çarpan etkisi ile büyümesi çok olağan bir durumdur.

Problemleri yönetmek, onları kabul etmek ve anlamaktan geçiyor. Eğer anlamak istemiyorsan, zaten problemler hiçbir zaman çözülmeyecektir. Algı yönetimi bu konudaki en büyük kaçış noktasıdır.

Uzun zaman ticaret istediğinde ise, konu sistematik geliştirme, yönetim bilimlerini kullanma, liderlik yeteneklerini sergilemekten geçer.

Ticaret için bir akar, akar içinde bir iş modeli olması gerekir. İş modelinde katkı sağlayacak paydaşların, her biri içerisinde bir şey bulmaları gerekir. Whatisinforme?

İçinizdeki radyoya bir göz atın.

Tüm bunları ekipler içerisinde ancak psikolojik güven vererek yapabilirsiniz.

Kültürde bunun üzerine yapılandırılabilecek birşeydir. Birbirine güvenmeyen insanların bir kültür oluşturmaları mümkün olmaz. Bunun içinde iyi niyet gerekir.

Niyet bu anlamda kıymetlidir.

Etki alanınızda, önyargısınız, egonuzu bir kenara bırakarak, kapsayıcı bir kültür inşa etmeye çalışyorsanız,

O zaman hayal ettiğiniz takımlara kavuşursunuz.

Herşeyin aşırısı zehirdir. Bilginin lanetinden de kaçınmanız gerekebilir.

Bu sistemlerinizi ve ürünlerinizi de öldürebilir.

Bu süreç içerisinde mutlaka kendi çıkarlarını ön plana koyacaklar, sistemin ürettiği katil fareler ortaya çıkacaktır.

İnsanın kendisinin problemi, dünyadaki birçok salgın hastalıktan daha önemlidir. Müşterilerde böyle davranacaklar, yapınızın içerisindeki insanlarda kendi problemlerinin en büyük problem olduğunu düşünerek, odağını farklı noktalara çekeceklerdir.

Pusulanız müşteriniz olsun. Müşteri odaklılık sizi bu Bermuda şeytan üçgeninden sizi kurtarabilir.

Bunun için tane tane müşterinize konunun etkilerini anlatmak ve onları ikna etmek zorundasınızdır.

Tüm bunların altında hata yapma, hatalarından öğrenme ile ilgili kültürün oluşmaması yarat. Kültür içinde psikolojik güven yatar. Temel nedeni de neye değer verdiğinizdir. Önyargılarınız, niyetiniz, sizi cehenneme götürebilir.

Cehenneme gitmemek için, gücün esiri olmadan, dümeninizi çevirebilir. Algı yönetimi, işaret etme, suçlamaya yönelik dünyanızın dümeninizi kitleyeceğinizi unutmayın.

Bir şey olmuyorsa, bunun için kendine bak. Başkasına değil. İşler kötü gidiyorsa da, bu seninle alakalı, iyi gidiyorsa da. Sadece öğren.

Zeka testinde kimin daha akıllı olduğunun önemi yok. Dinle, öğren, hata yap, hatalarından öğren ve kamil insan yolunda yürü.

Hepimiz birer öğrenciyiz, öğrenme yolculuğunda.

--

--