Umut

Ferhat Ünlükal
2 min readMay 23

--

İnsanlar zaman zaman umutlarını kaybedebilirler. Ancak her zaman bir umut vardır.

Zor zamanlar güçlü insanlar; güçlü insanlar iyi zamanlar; iyi zamanlar zayıf insanlar; zayıf insanlar da zor zamanları yaratır!

Savaş ve buhran dönemleri bir sonraki aydınlanmanın başlangıcıdır. Gecenin en karanlık hali, aydınlığa en yakın halidir. Bu nedenle hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Sadece kendinizi geliştirmeye ve kendinize katkısına buradan neyi öğrendim neyi alabilirim diye bakın.

Öğrenme, farkındalık, sabır ve azim sizi aydınlıklara çıkartacaktır. Umut hiçbir zaman bitmeyecektir.

Tecrübenin iyisi ve kötüsü olmaz, sadece bu süreçte öğrenme ve farkındalık var mı diye bakmak gerekir. Hata yaparak, hatalardan ders alarak öğrenir insan.

Bunu günah işleme özgürlüğü olarak okumak isteyebilirsiniz ancak bunun etik ve gerçekten farkındalığı yüksek bir koşul olarak vurguluyorum.

Öğrenmek biliçsiz farkındalık ile başlıyor. Bu nedenle fark etmeden birçok yetkinlik kazanabilirsiniz. Üzerinizdeki yaraları temizlemezseniz, o sizin cehenneminiz haline de dönüşebilir. Cennetleriniz olmanız için kalplerinizi temizleyerek, objektif bakmaya çalışın.

Bizi ekonomik, sosyal ve siyasi koşullar engellemiyor. Asıl umutsuzluk bizi bitiriyor. Sosyal medya ve yankı odalarımız bu umutsuzluklarımızı kat ve kat artırıyor.

VUCA ve Belirsizlik dünyasında korunmanın konfor alanına girmek, bizi hayatta tutuyor. Survival moduna sokuyor.

VUCA dünyasında, gelişim zihniyeti ve organizasyonel kültür oluşturmak liderlerin bir numaralı görevlerinden.

Öleceğimizi söyleyenler içerisindeki kafa karışıklıkları. Bunlar ile boğuşmanıza gerek yok. Haklı olup olmamak burada önemli değil. Olumsuz söylemleri de dinleyin, zihin gürültülerinden çıkın. Ancak umutla yaşama sarılın.

Krizler, fırsatlar yaratır. Fırsatın olduğu yerde de krizlerde vardır.

Umutsuzluğa kapılmak yok. Çaba herşeyin ilacı. Durmak yok.

Yola devam.

--

--

Ferhat Ünlükal